Přehled možností

Slevy: pestrá nabídka v mnoha zemích

Karta mládeže EURO<26 v současné době nabízí ve více než 39 evropských státech přes
100 000 rozmanitých slev a výhod.

Největší množství slev nabízí tyto země: Anglie, Belgie, Česko, Finsko, Holandsko, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Skotsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, ŠpanělskoŠvédsko a Švýcarsko. V tučně uvedených zemích je držitelům KM EURO<26 k dispozici tisíc a více slev. Absolutní primát patří Španělsku s 24 tisíci a menšímu Portugalsku s 8 tisíci slevami a výhodami.

Doprava

Asi největší úspory Karta mládeže nabízí na dopravu. Při cestách vlakem: 40% sleva na železnice v regionu Milána, 50% sleva na kartu opravňující ke 20% slevě na italských železnicích Trenitalia, 30 – 50% sleva na železniční dopravu v Portugalsku, 30% sleva na autobusovou dopravu ve Skotsku, 20 – 25% sleva na vlaky ve Španělsku, 25% v Chorvatsku, 30% ve Slovinsku (pouze na KM EURO<26 kombinovanou s kartou sl. železnic, 50% v Srbsku, dopravní slevy ve Švýcarsku, Švédsku, Rakousku, Irsku a na Slovensku.

Ani poskytované autobusové slevy nejsou k zahození. Mezi nejzajímavější zvýhodnění u vnitrostátních linek patří slevy společnosti City Link a Postbus ve Skotsku (30%) a 10-20% slevy v Portugalsku a Španělsku, nebo např. i v Polsku nebo v Rumunsku. Ale i u nás ušetříte 10-20% při cestách autobusem do Paříže s CK Concord a do Londýna s London Express nebo s Capital Express.Student Agency nabízí 15% slevu z roční otevřené jízdenky na veškerou svojí mezinárodní autobusovou dopravu.

Většina držitelů KM EURO<26 velmi oceňuje a využívá výhodné tarify letenek do celého světa, které lze zakoupit v cestovních kancelářích CKM, STUDENT AGENCY a GTS International.

Pokud se rádi plavíte po moři, jistě přivítáte 20% slevu na trajekty španělské lodní společnosti Trasmediterránea (mimo trati Algeciras – Tanger). Na trasách mezi jednotlivými Kanárskými ostrovy je sleva dokonce 35%. Slevu získáte i na řadě dalších lodních linek – např. z Walesu do Irska, z Polska do Švédska aj. Slevy 5-10% na většinu evropských lodních spojů můžete potom uplatnit u pražské cestovní kanceláře travel plus s.r.o.

Kultura

Další neméně důležitou oblastí jsou výhody kulturní. Karta mládeže umožňuje např. cca 90% slevu ze vstupného (vstupenku v ceně 5 Kč) do všech expozic Galerie hl.m. Prahy. 100% slevu na vstup dostanete např. v pevnosti La Rocca v San Marinu a také do některých maltských a portugalských muzeí. 50% zvýhodnění získáte např. při vstupu do expozic Pražského hradu, do muzea světoznámého katalánského malíře J. Miró v Barceloně, do Muzea A. Einsteina v Bernu, Erasma Rotterdamského v Bruselu, Muzea moderního umění ve Frankfurtu nad Mohanem nebo do Rijksmuzea v Amsterdamu. Při návštěvě muzea J.A. Komenského v Naardenu ušetříte procent sice jenom 40, ale zato se alespoň chvíli budete cítit jako doma. Stejně vysokou slevu na KM EURO<26 obdržíte i ve slavné stále nedostavěné Gaudího stavbě “Sagrada familia” v Barceloně. S Kartou mládeže můžete také uskutečnit levnější prohlídku mnoha hradů, zámků (např. Chateau de Beaufort v Lucembursku), galerií a muzeí (El Prado, Reina Sofia v Madridu) téměř ve všech členských zemích EYCA.

Levnější vstup s Kartou mládeže máte i do mnoha divadel a kin. U nás mezi ně patří např. divadla v Brně, Pardubicích, Zlíně, Kolíně, České Lípě. V Praze třeba Archa, Dejvické, Pod Palmovkou, Národní (a Stavovské) nebo Divadlo v Dlouhé. Slevu (od 20 do 50%) – vám poskytnou kina v Českých Budějovicích, Kutné Hoře, ale také třeba ve všech 27 sálech bruselského Kinepolis – největšího kina v Evropě. Přibližně 20-30% slevy do kin jsou běžné i v dalších evropských zemích, jakými jsou Německo – hlavně Berlín a Mnichov, Francie, Španělsko, Belgie, Lucembursko, Anglie a Holandsko.

Mezi zajímavosti patří i levnější vstupy do zoologických zahrad – např. do vídeňské nacházející se v areálu zámku Schonbrunn, jihošpanělské “Parque Safari de Costablanca” nacházející se nedaleko správního města Alicante, hamburské, hannoverské a rostocké, ale také do naší východočeské Safari ve Dvoře Králové.

Sport

Lyžaři jistě uvítají slevy na vleky a horské chaty ve Švýcarsku, Španělsku, Andoře, Francii, na Slovensku – 30% sleva v šesti SKI centrech (např. Ski Jasná na Chopoku), ale i u nás v Čechách (Krušné hory, Šumava, Desná v Jizerských horách, Klatovy-Javorná).

Plaveckých bazénů, které zvýhodňují držitele KM EURO<26, je v celé Evropě mnoho. U nás jsou to s různě vysokou slevou 20-25% bazény v Pardubicích, Praze, Rakovníku a Volarech. V nabídce slev v ČR najdete i pronájem tenisových kurtů nebo vstup do fitness center.

Obchody

Slev pro držitele KM EURO<26 v obchodech je ve většině zemí k dispozici opravdu mnoho. Proto inspiraci nabízíme několik příkladů z České republiky. Vybavení na cesty a pro pobyt v přírodě pořídíte s 5% slevou v obchodech HUDYSport, elektrické spotřebiče pro domácnost značky ETA nabízí se slevou 10% podnikové prodejny této firmy – taktéž po celé naší zemi. 96 poboček FOTOLABu nabízí pro držitele KM EURO<26 zdarma klubovou kartu opravňující k následným výhodám. Digitální fotoaparáty, počítače, software a příslušenství s 3-20% slevu poskytuje síť obchodů Orange a Greene.

Několik desítek knihkupectví, cyklistických prodejen a obchodů se zdravou výživou poskytuje 5-15% slevu, u cyklosportů obvykle i na servis. Slevy poskytují i některé oční optiky nebo prodejny obuvi.

Ubytování

Majitelům Karty mládeže je umožněn levnější přístup k velkému množství ubytovacích zařízení (hotelů, kempů, ubytoven pro mladé, hostelů, penzionů) od Kypru po Irsko, od Finska po Španělsko. V nabídce Karty mládeže nechybí ani síť hlavně ve Francii rozšířených hotelů Formule 1 (1p19-149 FF pro 1-3 osoby v závislosti na místě), dále pak na cca 150 tzv. “Albergues Juveniles” ve Španělsku (sleva 10% z ceny 1000-1500 Ptas na osobu), 76 TCS kempů ve Švýcarsku (15 švýcarských franků pro dvě osoby a stan), 250 youth hostelů po celé Anglii – sleva 1 libra z původní ceny 7-20 liber nebo 80 youth hostelů v Belgii.

Stravování a kluby

Různě vysoké slevy jsou poskytovány v mnoha řetězcích levného občerstvení i v restauracích – např. McDonald’s, Pizza Hut – sleva 10-25% ve většině zemí, dále v pizzériích, vinárnách, kavárnách, barech a klubech, kde můžete zahnat nejen hlad a žízeň, ale současně poznat i místní speciality nebo se bavit poslechem hudby i tancem. Mezi známé pražské kluby, kde dostanete slevu na vstup, patří Rock Café nebo Jazz klub REDUTA.